Každý z nás má svůj oblíbený žánr – a to neplatí jen u knížek, ale i filmů. Přiznávám, že já přečtu kromě hororů a detektivek (kterých jsem se už přečetla) snad všechno. Někdy mám chuť na něco složitějšího s komplikovaným dějem, jindy zase na něco staršího (i takový Oliver Twist může být super). No a potom jsou chvíle, kdy si člověk chce číst, ale zároveň si u toho odpočinout. A od toho je tady žánr New Adult, který je určen pro mladé dospělé. Většina takových knih je romantických a hodí se spíše pro ženy. Dnes jsem si pro vás připravila recenzi poslední knížky, kterou jsem přečetla. Je jí kniha Něco skutečného od Erin Watt.

Oficiální anotace

Erin Watt přináší návykový příběh o slavném rockerovi, jenž si potřebuje trochu vylepšit pověst, a dívce, jejímž úkolem je předstírat, že je jeho přítelkyní.
 
Seznamte se s Oakleym Fordem – mladou celebritou, známým hudebníkem a synem slavných herců, zpěvákem s miliony fanynek… a věčným potížistou. Na první pohled má vše, co si kdo může přát, soukromý život se mu však rozpadá, jeho hudební kariéra jde z kopce a bulvární plátky nestíhají psát o všech jeho eskapádách. Oakleyho manažeři nabízejí zdánlivě snadné řešení: Oakley musí světu dokázat, že konečně dospěl. A s tím mu má pomoci i jeho nová – a falešná – přítelkyně.
 

Na scénu vstupuje Vaughn Bennettová – oddaná sestra, servírka na částečný úvazek, naprosté ztělesnění „normálnosti“. Za jiných okolností by na tu nabídku nepřistoupila, její rodina však nutně potřebuje peníze, proto Vaughn nemá na vybranou. A za peníze, které jí Oakleyho tým nabízí, je ochotná přetrpět divoké hollywoodské večírky i novináře na každém kroku. No a co, že je Oakley podle ní jen povrchní sebestředný pitomec? Přece se do sebe nezamilují i ve skutečném životě… že ne?

 


Něco o knížce

O Erin Watt jsem se dozvěděla poměrně nedávno. A jelikož mi přijde, že už jsem snad přečetla všechno, co jsem kdy mohla, rozhodla jsem se, že bych si mohla přečíst i něco od ní. No, musím uznat, že většina jejích knížek je, jak bych to řekla? Dravějších a více otevřenějších, co se týče scén v posteli, ale tato knížka mě překvapila tím, že bych se ji nebála doporučit ani holkám, které ještě nejsou dospělé. Celá knížka je takové odlehčenější new adult, nad kterou není třeba příliš přemýšlet. Jde o takový ten příběh, do kterého se začtete ani nevíte jak a knihu máte za jeden den plný čtení přelouskanou.
Celá knížka je vyprávěna v ich-formě, navíc z pohledu obou hlavních postav, což je forma, kterou mám v poslední době ráda čím dál víc. Přímým důkazem je například knížka Odvrácená tvář lásky, na kterou jsem psala recenzi pro magazín Svět knih. Celistvost textu poté přerušují jen zprávy na Twitteru, které si hlavní postavy navzájem posílají.

Hlavní postavy

První z hlavních postav, které v knížce Něco skutečného vystupují, je Vaughn Bennetová. Vaughn žije sama se svými mladšími bratry dvojčaty a starší sestrou, které pomáhá s péčí o dvojčata, ale i starostí o domácnost. Jejich rodiče zemřeli dva roky předtím při nehodě. Vaughn je velmi milá, skromná a obětavá. Proto, když se jí naskytne způsob, jak pomoci svojí rodině s financemi, neváhá – a to ani když to pro ni osobní život neznamená nic výhodného, alespoň zprvu ne.
Druhým hrdinou knížky Něco skutečného je Oakley Ford – mladá celebrita, která stále ne a ne dospět. A právě díky svým eskapádám na veřejnosti se Oak musí dát dohromady s „obyčejnou“ holkou, která by měla způsobit to, že bude vypadat seriozněji a lidé jej budou brát víc vážně, hlavně producent, se kterým Oak touží spolupracovat. Přes jeho počáteční nedostatky si jej jistě oblíbíte, nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá, a to ani celebrita.

Na knížce se mi líbí, že je velmi dobře propracovaná. A to jak u postav, tak i co se děje týče. Ano, na trhu je spousta knih s velmi podobnými tématy, mně to ale nevadí. Vždy si najdu něco, co knihu nějak odlišuje. Taky se mi líbí to, jak kniha sleduje samostatné dějové linky hrdinů a zároveň je nezapomínat protínat i navzájem. Na knížce se mi líbí, že nic zbytečně neprotahuje, takže se děj odvíjí před očima jako dobře načasovaný film. Ačkoliv se v knize nachází několik klišé, která najdeme téměř u každé knihy tohoto žánru, není to nic, co by překáželo. Vždyť i život sám umí být občas jedno velké klišé.

Informace o knize

Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2018
Žánr: New adult
Počet stran: 397
Vazba: pevná s přebalem

Hodnocení

Ačkoliv je knížka opravdu oddechová a poměrně jednoduchá, vůbec mi to nevadí, jelikož to bylo to, co jsem v tu chvíli čekala. Občas mi přijde, že se Erin snaží ve svých knihách příběh až přehnaně moc tlačit dopředu, tady děj ale plynul s lehkostí větru. Ačkoliv má knížka okolo 400 stran, neměla jsem problém, přečíst si ji za jeden den. Je ale pravda, že jsem ji četla opravdu celý den. Plusové body dávám za to, že má knížka dobrý konec. Protože špatné nebo otevřené konce moc nemusím.

 

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *