Nejen při kupování všemožné dekorativní kosmetiky, ale i té pečující pleťové bychom měli vědět jednu zásadní věc, od které se následně odvíjí to, co si vlastně můžeme koupit a co raději přenechat jiným. O co jde? Přeci o to, jaký typ pleti máme. Od typu naší pleti se totiž neodvíjí jen to, jaké přípravky naše pleť snese, ale i to, jaký make-up je pro nás ideální. Třeba budete překvapené, kolik naprosto zbytečných věcí používáte.

Od typu naší pleti se toho odvíjí opravdu mnoho. Proto bychom neměly zanedbávat to, jak se o naši pleť budeme starat – vždyť chceme, aby vypadala co nejdelší dobu mladě a svěže, no ne? Hodně z nás si kupuje dekorativní kosmetiku jen podle vkusu. A to je ta chyba, protože se pak často divíme, proč nám tento a tento make-up vůbec nedrží, ale na kamarádce je jako přibitý po celý den. Vše je dáno typem pleti. I ta zábavnější část, kdy používáme dekorativní kosmetiku, ale také ta pečující část, která je velmi důležitá k tomu, aby byla naše pleť čistá, zdravá a svěží. V dnešní době se rozlišují čtyři základní typy pleti:

  • Suchá pleť
  • Normální pleť
  • Smíšená pleť
  • Mastná pleť

U mnohých z nás jde poznat typ pleti poměrně jednoduše. Některé z nás mají po celém dni obličej ve stavu, který vypadá jako po namočení do oleje, jiným se zase tvoří nevzhledné šupinky. No a potom jsou zde různé „míchanice“, které je trochu těžší rozeznat – nehledě na to, že i typ naší pleti se může s věkem hodně měnit. Například já jsem měla vždycky pleť mastnou. A to opravdu všude. No, teď je zase smíšenější, kdy mám šíleně mastnou T-zónu, ale zbytek je suchý. A to mám ještě pod tím mazem na nose i suché šupinky, což je ještě větší sranda. Na vzhledu naší pleti se však nepodílí jen náš věk, ale i genetika, strava, prostředí, zdravotní stav, antikoncepce, stres, aj. Nyní ale k samotnému rozdělení:

Suchá pleť

Suchou pleť jde poznat velmi jednoduše. Vyznačuje se matným (tj. nelesklým) vzhledem, obsahuje šupinky, suchá a hrubá místa, nepříjemně pne – prostě na první pohled víme, že potřebuje hydratovat. A to pořádně! Jak už bylo zmíněno, o suchou pleť je třeba pořádně pečovat – a to hlavně s velkou dávkou hydratace. Nejideálnější je kosmetika, která je přímo pro tento typ pleti. Bát se nemusíte ani olejů, apod.

Normální pleť

Tiše závidím těm, které mají normální pleť. Je pravda, že takto šťastných je jen minimum. Vždyť například jen suchou pletí trpí více než 1/3 žen. Normální pleť je taková pleť, která se hned neleskne, ale ani nepne ze suchosti. Netvoří se na ní nevzhledné šupinky, ale ani pupínky, které jsou doménou mastné pleti. Vaší pleti sedne téměř jakákoliv kosmetika, proto se nemusíte bát ani různých experimentů – pozor ale – všeho s mírou.

Malou podskupinou je citlivá pleť – většinou jde o některý ze základních typů pleti, který je smíšený s větší citlivostí. Proto se může stát, že bude vaše pleť po některých produktech více podrážděná nebo citlivější, zarudlejší.

Smíšená pleť

Smíšená pleť je opravdu složitá na „údržbu“ – a to už jen proto, že jde o kombinaci mastné a suché pleti, hezky dohromady. Ženy, které vlastní smíšenou pleť většinou moc dobře ví, co je to T-zóna. Toto místo vám na vašem obličeji může připomínat písmeno T. Což je čelo, nos a brada. V těchto místech je vaše pleť mastná, trpí na černé tečky a další nedokonalosti. Oproti tomu, vaše tváře jsou zase velmi suché a nějakou tu hydrataci by určitě zvládly.

Mastná pleť

Mastná pleť může být noční můrou mnohých z nás. Lidé s mastnou pletí trpí na černé tečky, mají rozšířené póry, akné a ještě se lesknou. Myslím si, že pokud na tento typ pleti trpíte, jistě se hned poznáte. Musíte si svůj make-up pořád dokola pudrovat? V tom případě vlastníte právě tuto pleť. Jedinou výhodu vidím snad v tom, že se říká, že u žen s mastnou pletí se tvoří vrásky později. Ačkoliv je vaše pleť mastná, i tak je potřeba důkladné hydratace. Jen k tomu použijte přípravky, jež jsou určeny přímo pro mastnou pleť.

Může tě zajímat: Základní kousky, bez kterých se tvůj šatník neobejde.

A co tvoje pleť? Jaký typ pleti vlastníš a jak o ni pečuješ?

 

2 Comments

  1. M.

    Já mám bohužel mastnou pleť a s akné jsem se dost natrápila. Teď (to musím zaťukat) vypadá celkem dobře, ale pořád mám nějaké ty jizvičky a hlavně rozšířené póry. Na akné mi hodně pomohla kosmetika od La-Roche Posay, ale je trošku dražší. Každopádně jsi mě potěšila tím, že snad budu mít později ty vrásky, to jsem nevěděla. 🙂 😀

    M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *