Sluneční brýle nejsou jen obyčejným módním doplňkem, ale také účinným způsobem, jak ochránit svůj zrak před sluncem. I z tohoto důvodu vím, že bych alespoň jedny vlastnit měla. Bohužel, nemám ani jedny. A proč? Zkrátka jsem doposud nenarazila na žádné, které by mi slušely. To jsem se ale rozhodla změnit – a s informacemi, které jsem zjistila, jsem se rozhodla podělit s vámi. Víte, jak si vybrat sluneční brýle?

Jak si vybrat sluneční brýle – funkce slunečních brýlí

Ještě před tím, než se spolu podíváme na to, jak si vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje – ten totiž hraje v jejich výběru, co se designu týče, hlavní roli. Podíváme se spolu na funkční vlastnosti, které by měly vaše sluneční brýle mít.

Sluneční brýle a UV filtr

Mnozí berou sluneční brýle pouze jako módní doplněk – a v těchto chvílích opravdu stačí zakoupení slunečních brýlí za pár korun u stánku. Takové brýle vám totiž příliš mnoho ochrany neposkytnou. Pokud ale chcete, aby vás brýle opravdu ochránily, stojí za to připlatit si. Kvalitní sluneční brýle mají UV filtr s ochranou 400, což pro vás znamená opravdovou ochranu vašeho zraku před sluníčkem. Takové brýle jsou schopné zachytit záření až z 99 % (UVC, UVB i UVA záření).

Jak je to s certifikací EEC

UV filtr na slunečních brýlích by měl být samozřejmostí. Jak si ale můžete být jisti, že jsou pro vás brýle opravdovou ochranou? Brýle, které jsou opravdu schopny pohltit jak UVA, tak i UVB záření, by měly splňovat certifikaci EEC. Jedná se o garanci schopnosti zachytit škodlivé záření.

Plastové nebo skleněné brýle?

V dřívějších dobách platilo, že jsou brýle s plastovými čočkami mnohem méně kvalitní než ty, které měly čočky skleněné. V současné době to však neplatí. Je tedy jen na vás, jaké brýle si vyberete. Oba typy brýlí mají stejné vlastnosti, ale ty plastové jsou mnohem lehčí než skleněné.

Jak zabarvená budou skla na brýlích?

Při nákupu slunečních brýlí jste si jistě všimli v rozdílu zabarvení jejich skel. Zatímco před opravdu ostrým sluníčkem vás ochrání skla tmavší barvy (kouřové nebo hnědé), při sportu vsázejte na skla v oranžové barvě. Pokud hledáte brýle, s nimiž budete moct řídit, vybírejte ideálně ty polarizované. Polarizované brýle budou nejlepší možnou volbou. Pokud nechcete, aby byl váš obraz nijak zkreslený, vybírejte brýle s hnědými, tmavě zelenými nebo šedými skly.

Jakou konstrukci si vybrat?

Čím větší ochranu před sluncem chcete mít, tím větší by také měly být vaše brýle. Předtím, než si brýle koupíte, si je v obchodě vždy vyzkoušejte. Neměly by vám padat, ale ani by vám neměly být malé a tlačit vás. Správně vybrané brýle poznáte tak, že je nebudete při nošení téměř vnímat.

Jak si vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje

Oválný

Pokud je vás obličej oválný, můžete nosit téměř jakýkoliv typ slunečních brýlí. Je jen na vás, jakému typu dáte přednost. Obecně však platí, že hranaté brýle vašemu obličeji dodají tvrdost a ráznost, kulaté obroučky pak vaše rysy zjemní. Vyhrát si můžete i s atypickými tvary brýlí.

Kulatý

Lidé s kulatým obličejem by si měli vybírat brýle bez obrouček nebo s velmi úzkými obroučkami. Protože je váš obličej kulatý víc než dost, vyhýbejte se kulatým obroučkám a dejte raději přednost těm hranatým. Hranaté brýle by se měly zužovat směrem dolů.

Možná vás bude zajímat: Jak na peeling obličeje a těla

Hranatý

Sluneční brýle pro ženy s hranatým obličejem by měly mít oválná nebo kulatá skla – obroučky volte úzké, nebo si kupte brýle bez obrouček. Vyhýbejte se brýlím s hranatými skly.

Trojúhelníkový

Trojúhelníkový, nebo-li srdcový obličej je méně častý, přesto zde je. Pokud máte tento typ obličeje, vyhýbejte se zářivým a barevným brýlím. Skla by měla být oválná nebo kulatá. Protože je vás obličej asymetrický dost, příliš s tvarem brýlí neexperimentujte.

Hruška

Lidé s obličejem do tvaru hrušky by měli vybírat brýle, které se budou v horní části rozšiřovat. Můžete si dovolit i brýle se silnějšími obroučkami. Pokud budete mít brýle, které budou nevýrazné, dost možná vám nebudou slušet.

Tak, a teď víte, jak si vybrat sluneční brýle. Kolik jich doma máte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *