Jak začít s bullet journalem
BLOG OSTATNÍ

Jak začít s Bullet journalem

Už dlouhou dobu jsem chtěla mít diář, ve kterém bych si plánovala a organizovala vše důležité (co si budeme nalhávat – i to méně důležité). Diář, kde by to hýřilo plány, samolepkami i barvami. Bohužel, veškeré moje diářové plánování ztroskotalo vždy na tom samém. A tím bylo předurčené rozvržení diáře. Protože jsem toho měla dost, rozhodla jsem se, že si vytvořím Bullet journal. A vám, kteří s tímto plánováním teprve začínají, ráda poradím, jak začít s Bullet journalem.

Moje nároky na to, jak by měl vypadat ideální diář, který budu aktivně využívat, nejsou ani tak moc vysoké. Jen je pro mě problém najít diář, který by mi vyhovoval. Na diářích, které vlastním, mi nejvíc vadí, že u některých políček bych místa potřebovala víc, u jiných zase míň. No, a některá bych nepotřebovala vůbec. To mě vždy strašně štvalo. Mít nevyužitá políčka nebo celé stránky diáře, na které jsem vlastně neměla (nebo nechtěla) nic psát. Proto jsem byla ráda, když jsem se dozvěděla o metodě Bullet journal, která je oblíbená po celém světě.

Chápejte, o téhle metodě jsem věděla už hodně dávno, ale furt jsem to odkládala, protože mě děsila představa tvořit si kompletně celý diář RUČNĚ. Já, která jsem schopná vytrhnout stránku ze sešitu jen proto, že se mi na ní něco nelíbí. No, nebudu kecat, tvorba tohohle mého sešitku trvala opravdu dlouho – a ještě ho rozhodně nemám hotový. Pokud se i vy nacházíte v situaci, kdy jste se rozhodli pro vlastní tvorbu, poradím vám, jak začít s Bullet journalem.

Co je to Bullet journal

Pochybuju, že se ještě najde někdo, kdo neví, co to Bullet journal je, ale kdyby náhodou… Bullet journal je zápisník, který je vytvořený na míru každého z nás. Aby ne, když si jej tvoříme sami. Možná se vám nelíbí anglické názvy, v současnosti ale pro tohle slovíčko českou alternativu nenajdete. Jde o zápisník, do kterého si můžete zapisovat nejrůznější seznamy (co udělat, co nakoupit apod.), vytvořit si v něm nejrůznější přehledy, vlastní diář. Velkou výhodou této metody je to, že můžeme být opravdu kreativní. Každý z měsíců můžeme zdobit v určitém tématu, okýnka a linky budou tak velké, jak sami potřebujeme. Možností, jak si takový Bujo (zkráceně) vytvořit, je zkrátka hodně.

TIP PRO VÁS: Mě hodně inspiruje tvorba na tomhle profilu ve fotobance Unsplash.com

Ze všeho nejdřív si sežeňte vhodný zápisník

Na Bujo můžete využít téměř jakýkoliv sešit budete chtít. Můžete použít klasický školní, nebo si můžete pořídit sešit s pevnými deskami za dvě stovky. Je to jen na vás. Ti, kteří mají kreativitu a manuální zručnost v krvi, mohou využívat sešit z prázdnými bílými papíry. My méně šikovní můžeme používat čtverečky, linky, ale i tečky. Právě tečkované stránky jsou pro tvorbu Bujo nejvhodnější. Klasické linky jsou na stránkách hodně vidět, takže to může kazit výsledný dojem. U teček je to naopak – nejsou nijak rušivé a extra viditelné. I tak vám ale pomohou vytvořit poměrně rovné a přesné linky, okýnka a podobně. V současnosti na trhu najdete i spoustu zápisníků, které jsou prodávány speciálně za tímhle účelem. Namátkou třeba tady.

Jaké základní pomůcky potřebujeme?

Ze všeho nejdřív si musíme pořídit již zmiňovaný zápisník. Ideálně pak s tečkovanými stránkami. Díky nim budou všechny kresby, ale i další výtvory přesné. Pokud chcete experimentovat s různými psacími potřebami, doporučuji kvalitnější papír, které nebude propíjet. Naprostou nezbytností je pak černý fix. Bude se hodit při rýsování tabulek, tvoření trackerů, nadpisů, ale i poznámek. Díky tomu bude vše vypadat hezky přehledně. Pohrát si můžete s tloušťkou fixů. Něco můžete mít tučněji, něco zase tenkou čarou. Potom můžete využít i další barvy, ve kterých svůj Bujo povedete. Někteří si kupují třeba samolepky s názvy dnů, měsíců a podobně, aby to vypadalo ve výsledku hezky. Samozřejmě můžete vyzkoušet i jiné samolepky, nebo třeba i washi pásky. Fantazii se meze nekladou. Papíry, které budou oddělovat jednotlivé měsíce, můžete klidně pokreslit barvičkami.

Klíč by neměl chybět!

Jako první začněte s úvodní stránkou, na kterou si můžete nakreslit hezký obrázek, napsat údaje o sobě, nebo tam třeba napsat aktuální rok. Chybět by ale neměla ani stránka s klíčem. Jde svým způsobem o legendu, která bude vysvětlovat, co znamenají jednotlivé ikonky, které jste na své Bujo použili. Hodí se to třeba u různých trackerů, kde nemusíte psát text a stačí vám jen různé ikonky. Je to přehledné, ale i hezké.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT: Recenze diáře Lifedesigner

Seznam stránek

Seznam stránek je jakýsi obsah vašeho Bujo. Díky tomuto obsahu se ve svém diáři lépe vyznáte. Stačí si narýsovat tabulku, do které napíšete, co na které stránce najdete. Obsah můžete vytvořit i zpětně, jen si nezapomeňte vynechat stránku. S obsahem se pojí i tvorba měsíčního kalendáře, který vám může sloužit jako přehled pro budoucí rok. Můžete si sem psát stěžejní události, které víc rozvedete v jednotlivých týdnech.

Možná ještě nevíte, co ve vašem Bujo bude, ale právě teď je čas na to, abyste si to promysleli. Z toho, co napadá mě, si můžete vytvořit třeba: To do listy (na týden, měsíc), týdenní kalendář, měsíční kalendář, listy oddělující jednotlivé měsíce, habit tracker, stránky pro nápady, deník vděčnosti, seznamy knih a filmů, plány na jídlo, nákupní seznamy, denní rituály, stav financí, rozpočet apod.

Rozložení stránek

Nyní je čas naplánovat svůj týdenní layout, tedy – rozvržení stránek. Týdenní kalendář slouží k plánování jednotlivých dnů. Zapíšete si sem, co musíte udělat, kam jedete, můžete zde naplánovat všechny své aktivity – a to za použití ikonek, které budou vysvětleny v klíči. Váš přehled může být minimalistický, ale i hezky vyzdobený. Je to jen na vás. Každý týden může vypadat naprosto jinak. Bujo můžete tvořit měsíc co měsíc v jiné barvě, ale klidně i celý v jednom tématu.

Písmo

Téměř každý, kdo se do svého Bujo pustí, chce, aby vypadal dobře. S tím vám může docela dost pomoci to, jak do něj budete psát. Pokud budete vše zapisovat ve spěchu a tak nějak „všelijak“, nemůžete čekat, že budete mít reprezentativní kousek. Většina z milovníků Bujo si hraje s písmem. Tiskací, psací, malé velké, můžete vyzkoušet i krasopísmo.

Zdobení

Váš Bujo si můžete zdobit podle svojí fantazie. A té se meze nikdy nekladou. Proto je jen na vás, zda budete zdobit minimalisticky, nebo zda bude váš zápisník zářit barvami. Zdobit můžete washi páskami, samolepkami, ale i barvičkami.

Tak a teď víte, jak začít s Bullet journalem. Pokud už nějaký máte, můžete mi napsat vaše tipy! 🙂

Možná si budeš chtít přečíst

1 Comment

  1. Tak to smekám, já jsem si teda taky vždycky chtěla psát podobný diář/deník, jenže já jsem na tohle hroznej lempl a nedokážu si za 1) zapisovat všechny věci, za 2) když už si je píšu, většinou ve spěchu střídám fiář, poznámky v telefonu atd.. Prostě tohle pitvoření a zdobení totálně miluju, ale ještě jsem si nedokázala vést pořádně ani předepsaný diář, natož si ho ještě celý kreslit. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *