BLOG KNÍŽKY A FILMY

Penelope Ward – Řekni něco legračního

Občas si říkám, jestli je možné, abych napsala recenzi na každou knížku, kterou přečtu. Upřímně, vzhledem k tomu, jak moc čtu, by se tento blog mohl proměnit velmi rychle na hlavně knižní blog, bohužel, díky svému rychlému tempu, kdy čtu i jednu knihu za druhou, recenze prostě nestíhám. Třeba se to ale zlepší – dnes vám přináším recenzi na knížku Řekni něco legračního od Penelope Ward, kterou jsem četla asi před měsícem.

Oficiální anotace

V té chvíli mi to připadalo jako dobrý nápad. Zavolat Landonu Roderickovi, s nímž jsme se znali jako děti a na kterého jsem nikdy nedokázala zapomenout – přestože on tak snadno zapomněl na mě.
Jenže všechno zní jako dobrý nápad, když to před spaním přeženete s vínem, viďte? Měl to být jen jeden úplně bezvýznamný, praštěný t
elefonát. Místo toho jsem na něj vysypala všechno, co jsem celých těch třináct let potlačovala.

Nečekala jsem, že zavolá zpátky.
A už vůbec mě nenapadlo, že budou následovat týdny rozverných hovorů po telefonu, při nichž zároveň zjistím, jaký člověk Landon je.

Vyšlo najevo, že na mě ve skutečnosti nikdy nezapomněl. To zvláštní pouto, které jsme kdysi měli, vůbec nezmizelo. Hodně jsem mu o sobě prozradila, ale stále toho o mně spoustu nevěděl. A stejně tak i on měl svá tajemství.
Strávili jsme povídáním na dálku mnoho a mnoho hodin, a já přemýšlela, jak by mohlo vypadat naše setkání. Jednou večer jsem se znovu rozhodla. Tentokrát jsem jela na letiště a koupila si letenku do Kalifornie. Přišel čas zjistit, zda může jeden telefonní hovor dát dohromady dvě ztracené duše, nebo jestli zavolat mu opilá byla jen veliká chyba.

Něco o knížce

Knížka Řekni něco legračního mě zaujala už před nějakou dobou svojí anotací. Slibuje zajímavé čtení o ještě zajímavějších lidech. Když jsem se ke knize dostala, nevěděla jsem, co od ní čekat. S touto spisovatelkou nemám ještě žádné zkušenosti, tedy kromě této knížky, kterou mám již za sebou. Líbí se mi, že je psaná v ich-formě, kdy děj líčí ústřední postavy – poněkud temperamentní a zvláštní Rana Saloomi, která se živí jako břišní tanečnice. Knížka se vyznačuje humorem, zajímavými situacemi, názory obou hlavních postav i toho, jak těžké bylo jejich dospívání. Nechybí zde ale ani romantika a věci okolo ní. Celá knížka se čte rychle, kapitoly nejsou nijak extrémně dlouhé, navíc jsou prokládány sms zprávami hlavních aktérů.


Hlavní postavy

Hlavními postavami jsou Rana Saloomi, nebo jak jí rád říká Landon, Rana Banana, je dívka exotického původu, která ve svém dětství kamarádila s Landonem, u jehož rodiny na nějaký čas bydleli v garáži přestavěné na byt. Rana se živí jako břišní tanečnice, což je poměrně kuriózní povolání. Díky tomu je však hlavní hrdinka odlišná od těch ostatních, jaké v knihách najdeme. Landon je zase ukázkou toho, jak dobře může vypadat muž poté, co dospěje a neztratit přitom na rozumu. Ani jeho dětství nebylo zrovna snadné, proč? To si musíte přečíst v knize. Oba charaktery jsou velmi odlišné od těch, na které jsme zvyklí. Obě postavy se vám budou zamlouvat, protože jsou velmi lidské. Ze začátku se děj příliš nerozjíždí, ale od jisté části knihy se vše urychlí.

Čeho si můžete všimnout na první pohled – v této knize najdete sice erotické části, ale rozhodně nebudou stavěny na první místo, jako je to mu občas u jiných new adult knih. Kromě humoru se zde objevují i méně probíraná, tabuizovaná témata, jako jsou adopce, problémy v rodině, interrupce, apod.

Informace o knize

Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2018
Žánr: New adult
Počet stran: 288
Vazba: pevná / vázaná

Hodnocení

Příběh se mi docela zamlouval. Našla jsem v něm jak veselejší části, tak i ty, které se zabývaly tabuizovanými tématy, což je podle mě velké plus. Vzhledem k tomu, že mám ráda hlavně příběhy s dobrým koncem, nevadilo mi, že byl konec hodně předvídatelný. Obecně bych knížku doporučila všem, které baví jednoduché příběhy, při nichž si večer odpočinou.

Možná si chceš přečíst i moji recenzi na knížku Něco skutečného?

Možná si budeš chtít přečíst

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *