BLOG KNÍŽKY A FILMY

Tamara Ireland Stone – Čas mezi námi

Knížky s tematikou cestovní čase nijak extra nevyhledávám, když jsem však nevěděla, co bych si mohla přečíst, padla mi do oka knížka Čas mezi námi od autorky Tamary Ireland Stone. Knížka je právě o zmíněném cestování v čase, nese v sobě ale i prvky romantiky, takže je ideální pro každou romantičku. Ale teď už k samotné knížce a tomu, co si o ní myslím.

Oficiální anotace

Středoškoláci Anna a Bennett se správně nikdy neměli potkat. Ona žije v roce 1995 v malém městečku poblíž Chicaga, on v roce 2012 v San Francisku. Bennett však disponuje zcela výjimečnou schopností: dokáže cestovat časem i prostorem. Tak se dostane i do Annina života a navzdory svému přesvědčení se do ní zamiluje. Jejich vztah se prohlubuje a Bennett postupně odhalí Anně všechna svá tajemství. Zákony času jsou však neúprosné a hrozí, že Bennett nebude moci zůstat v minulosti, do které vlastně nepatří. Podaří se Anně a Bennettovi přelstít neúprosný osud, nebo je čas rozdělí navždycky?

Něco o knížce

Knížka s názvem Čas mezi námi mě velmi zaujala. Ačkoliv jsem si myslela, že sci-fi či fantasy již dávno není pro mě, byla jsem dějem mile překvapena. Knížka pojednává o životě hlavní hrdinky Anny, která žije v Evanstonu, městu poblíž Chicaga. Anna žije v roce 1995. Svůj volný čas tráví s přáteli, prací v rodinném knihkupectví nebo během, který má ráda. Anna by velmi ráda procestovala svět, bohužel se jí to zatím nedaří – za svůj život nevytáhla paty ani z rodného státu Illinois (o tom svědčí mapa světa na stěně jejího pokoje, na které není ani jeden zabořený špendlík s navštíveným místem). To se však změní poté, co do její školy nastoupí nový student – Bennett.

Bennett bude Annu přitahovat od prvního dne, kdy se seznámí. Něco jí však na jeho chování nesedí. Je to tím, že by zde Bennett neměl vůbec být. Jeho pravý život a jeho současnost je v Chicagu. A to v roce 2012. To však Anna zprvu neví. Bennett má ten dar, že může cestovat v čase, nebo se přemisťovat z místa na místo. Bennett v minulosti něco hledá a poté, co to najde, se chce vrátit zpět do své doby. To však jemu, ale ani Anně nezabrání v tom, aby si k sobě vytvořili citové pouto. A to i přesto, že se tomu Bennett snaží vyhnout.

Knížka je psané v ich-formě, kdy příběh vypráví samotná Anna. V ději najdeme velké množství dialogů, a to zejména mezi Annou a Bennetem, ale i mezi Annou a jejími přáteli. Některé z nich jsou v příběhu velmi důležité, hlavně ve chvíli, kdy Bennett Anně vysvětluje své „pozoruhodné“ schopnosti. Jazyk je velmi čtivý a děj poutavý. Některým bude možná chybět větší akce – děj je totiž klidný, plyne postupně, takže se žádné větší akce nedočkáme. To ale nevadí. Knížka má velmi romantický děj, což je pro odpočinek bez přemýšlení navíc naprosto ideální. Dalo by se říct, že se vezeme hezky po ději tak, jak plyne – svým vlastním tempem. Napětí se začne zvyšovat až ke konci, kdy se řeší, jak to mezi hrdiny nakonec dopadne.

Hodnocení

Knížka je pro mě jednoznačně ideálním čtením na večery, kdy si chci od všeho kolem sebe odpočinout. Na knížce mě velmi zaujala její obálka, která je snad hezčí než ta od originálu. Co se mi však na knížce už tolik nelíbilo, byly překlepy, které se v knize objevily – že by si korektor nedával příliš pozor? Ačkoliv jde o knížku, která má v sobě prvky sci-fi a fantasy, rozhodně se netočí kolem jednoho nadpřirozeného jevu za druhým. To by mě nejspíš ani nezaujalo. Knížka má velmi romantický děj, což je pro odpočinek bez přemýšlení navíc naprosto ideální.

Spolu s hlavními hrdiny se můžete v knize podívat hned na několik míst. Většinou jsou to ty, na které se kdy Anna toužila podívat. Díky Bennettově schopnosti cestování v čase, ale i po různých místech, se můžete s hlavními hrdiny vypravit takřka kamkoliv. Děj v knize není nijak zdržující a nezáživný. Právě naopak, knížka se mi četla velmi lehce a během dvou dní jsem ji měla přečtenou.

Autorka ke knížce vydala i pokračování, je však jen na vás, zda si jej přečtete. Konec knížky je poměrně otevřený, ale i tak si můžete vyvodit sami, jak to „v tuhle chvíli“ dopadlo.

Informace o knize

Originální název: Time Between Us
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Žánr: Fantasy, Young adult
Počet stran: 304
Vazba: Měkká

 

Možná si chceš přečíst i moji recenzi na knížku Řekni něco skutečného?

Možná si budeš chtít přečíst

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *