Jak nazvat fotky na blogu a proč je důležitá komprese, která zmenší jejich velikost?

Jak nazvat fotky na blogu a proč je důležitá komprese, která zmenší jejich velikost?

Fotky vždy hrály a budou hrát velkou roli v tom, jak bude náš blog na čtenáře působit. Tematické a kvalitní fotky doprovázející článek budou vypadat vždy lépe než ty, které do článku hodíte jen tak, bez ohledu na velikost, kvalitu, případně autora. Nemluvě o tom, že upravené fotografie mohou pomoci s načítáním vašeho blogu.

Používání správných fotografií nezlepší jen vzhled vašeho blogu a následnou atraktivitu pro čtenáře. Jejich správná optimalizace a komprese může zvýšit nejen vaši větší viditelnost pro vyhledávače (Seznam, Google), ale také to, jak rychle se bude váš blog načítat.

Vhodný a tématický obrázek

Tento bod je poměrně logický, i tak se ale stále najdou ti, kteří na něj nemyslí. Pokud do svého článku vložíte fotografie, které budou dobře doplňovat to, o čem mluvíte, dostane článek lákavou podobu. Napíšete článek o houpačkách, lidé očekávají fotky houpaček, ne nábytku, jen protože nic lepší nebylo.

Zkuste si představit situaci, kdy to není úplně ono. V takové chvíli budete na Googlu hledat tipy na nějaké retro dekorace do interiéru. Google vám najde hledaný výraz, vy kliknete na odkaz u fotky. Ale místo článku s tipy na retro dekorace otevřete text s naprosto jiným tématem (v lepším případě) nebo stránku plnou klíčových slov bez smysluplného textu (v horším případě). Při psaní textu musíme myslet na to, aby fotka souvisela s tématem.

Autor fotek aneb nestahujte volně z internetu

Další nešvar mnohých blogerů a blogerek. Nejlepší fotky na blog jsou ty vlastní. Bohužel, ne vždy nám to technika a téma článku dovolí. Pokud tedy nemáte možnost vlastních fotografií, můžete do článku vkládat ty z fotobank. Jde o fotografie, které jsou volně k použití ve svých příspěvcích. U většiny fotek najdete pravidla pro jejich používání. To, zda jsou vhodné pro komerční použití, zda je třeba uvádět zdroj apod.

Rozhodně se však vyhýbějte stahování fotek z Googlu jen tak, jak vás napadne. Mohli byste mít velké problémy s autory daných fotek. Pokud se rozhodnete využívat fotky vlastní, měly by být dostatečně kvalitní. Rozmazané fotky a nezaostřené detaily čtěnáře odradí.

Může vás zajímat: Jak vkládat fotky na Instagram přes PC. Rychle a jednoduše!

Fotku správně pojmenujte

Klíčová slova dělají divy. Počínaje názvem souboru, konče tím, jak fotku pojmenujete v článku. Jistě jste si všimli, že většina fotek mívá nesmyslný název složený z různých znaků, písmen a čísel. Jméno fotky je dalším faktorem, který není radno podceňovat. Do názvu fotografie vložte klíčové slovo, které používáte i v článku. Druhou možností je do názvu vepsat název článku.

Potom, když někdo bude na Googlu v obrázcích hledat ony retro dekorace a tipy na ně, zobrazí se tam i vaše fotka. Vedle ní i odkaz na článek, který je k fotce tematický. Název fotky vyplňujte i v editoru, případně v titulku fotky.

Myslete na velikost fotky

Mnoho blogerů nahraje fotku na blog v plné velikosti, až poté se zabívají zmenšením v editoru. To je ale chyba. Fotka se sice rozměrově zmenší, ale datová velikost nikoliv. Velikost fotky přizpůsobte požadované šířce už ve vašem počítači. Díky tomu se nestane, že fotografie po změně v editoru zhorší svoji kvalitu (protože ji nebude třeba už měnit), nebo se vám zpomalí načítání blogu. Víte, že příliš velké fotky (rozměrem i samotnou velikostí) patří k největším zpomalovačům webů?

Zmenšení datové velikosti fotek

Zmenšení datové velikosti fotek je důležité. Je rozdíl, když vložíte na web fotku o velikosti 5 MB nebo 120 kB. Snížení velikosti fotek zrychlí načítání vašeho blogu, hosting bude méně zatěžován, budete mít lepší SEO hodnocení, čtenáři budou mít při prohlížení fotek větší komfort atd.

S velikostí fotek souvisí i to, v jakém formátu nahrané fotografie budou. Vždy když je to možné, používejte formát .jpg. Tento formát je schopen zachovat dobrou kvalitu fota při menší datové velikosti, než jakou jsou soubory v .png či gig.

Jak zmenšit datovou velikost fotek a převést .png do .jpg?

Soubory v .png budou vždy větší než .jpg. Pokud máte fotku, kterou chcete na blog použít a je v .png, můžete ji do .jpg jednoduše převést. Například zde. Datovou velikost fotek lze zmenši pomocí komprese, která fotku zmenší ještě víc. Například zde. Rozdíl ve kvalitě fotografie bude nepoznatelný, ale změna datové velikosti půjde poznat na první pohled. O jistou kompresi se může postarat i schopný plugin, který si můžete nainstalovat na svůj WordPress web či blog. Například Smush.it.

2 Comments

  1. Tento článek mě moc zaujal, protože já mám blog fotek plný. Zmenšuji všechny fotky, ale na přidávání popisků nebo pojmenování fotek jsem docela kašlala. Ale určitě bych s tím měla opravdu začít, díky za tip! 🙂

    1. Admin

      Je fakt, že občas, když nemám čas, tak fotky úplně extra nepojmenovávám. Někdy je to ale fajn. Pak, když někdo hledá nějakou věc například na Google, tak se fotka zobrazí v obrázcích – a odtud se člověk proklikne k tobě apod.. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *