Jak šetřit své oči při práci na PC?

Jak šetřit své oči při práci na PC?

Blogerka, copywriter, markeťák, grafik nebo ajťák. Všechny tyto profese mají jedno společné. A tím je velmi časté sezení u PC. Nevím, jak to máte vy, ale mě z každodenního koukání do monitoru občas pěkně bolí oči. Pokud patříte i vy k těm, které tento problém občas potrápí, jste na správném místě. Protože i já chci svým očím ulevit, sepsala jsem tipy na to, jak šetřit své oči při práci na PC.

jak šetřit své oči při práci na pc

Bolest očí může být hodně nepříjemná. Já osobně se s ní setkávám poměrně často. I proto jsem se rozhodla zjistit, jak svému zraku mohu ulevit. Nemluvě o migrénách, které se mi tímto způsobem umí pěkně rozjet. Jak šetřit své oči při práci na PC?

Jas monitoru musí být přizpůsobený okolí

Tohle je věc, kterou jsem se nikdy moc nezabývala. Většinu času jsem měla na počítači nastavený stále stejný jas, který jsem nijak neregulovala. A to je hned první chyba, kterou dělá spousta z nás. Jas monitoru by měl být vždycky nastaven vzhledem k okolí. Kontrast mezi jasem monitoru a okolním světlem by měl být co nejmenší. Proto si jej nenechávejte svítit na maximum v době, kdy je kolem vás třeba absolutní tma.

S tím souvisí i to, že bychom se neměli nechávat zbytečně oslňovat. Pokud tedy pracujete na pláži, seďte tak, aby vás sluníčko neoslňovalo. To samé platí i u umělého osvětlení.

Monitor bez PWM, co to je?

Pokud na počítači pracujete pravidelně, měli byste mít monitor, který reguluje jas bez PWM. PWM totiž řídí jas blikáním. Na první pohled věc, které si téměř nevšimneme, naše oči to ale unaví.

Mohlo by tě zajímat: Jak být při práci z domu produktivní?

Větší písmo není ostuda

Náš zrak může zatěžovat i zbytečná námaha ve formě malého textu na monitoru. To platí i při práci s fotkami apod. Raději si text i fotografie zvětšete. Bude to mnohem příjemnější, než hledat na monitoru písmenka o velikosti mravenců.

Brýle k počítači?

Možná si říkáte, že vidíte dobře. To já taky. Ale časté bolesti očí mě dovedli k závěru, že by brýle mohly být něčím, co mi při práci u počítače uleví. Brýle sice ještě nemám, ale nejspíš se po nějakých podívám. Při hledání na internetu jsem našla brýle, které nejsou klasické dioptrické, ale jsou opravdu určeny pro práci na PC.

Nezapomínejte na přestávky

Ve chvílích, kdy nestíhám, nebo chci mít práci jednoduše co nejdříve hotovou, zapomínám na pravidelné přestávky. A to je chyba. Alespoň jednou za hodinu bychom měli mít menší pauzu, během které se nebudeme dívat do monitoru. Tato doba nemusí být nijak dlouhá, ale svému zraku tím pomůžete. I během práce se občas snažte zaostřit na nějaký z předmětů kolem vás.

Bolavé oči můžeme zvlhčit

Už si přesně nepamatuji kde, ale někde jsem četla o tom, že člověk sedící u počítače mrká až třikrát méně než normálně. Inu, nevím, jestli je to opravdu tolik, ale že mrkám míň si opravdu všímám. Tímto způsobem dochází k vysoušení oka, což se projevuje pálením, únavou nebo bolestí. Tento problém můžeme bez problémů vyřešit očními kapkami.

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *