Návod na grafiku v Canvě. Ideální pro začátečníky

Návod na grafiku v Canvě. Ideální pro začátečníky

Každý, kdo má blog, to jistě zažil. Víme, že pokud si přejeme svým článkem zaujmout, musíme si pohrát nejen s textem, ale také s fotkami. Samostatnou kapitolou je pak i náhledová fotka článku. Nemusí však jít jen o blog – v současnosti je spousta tiskovin, které si děláme sami. Ať už jde o diáře, magazíny, různé trackery, ale třeba i diy poznámkové blogy. A přesně pro vás, co rádi tvoříte, je dnešní článek, kde vám představím webový program jménem Canva, webovou stránku, kde můžete jednoduše tvořit pěknou grafiku.

Rádi si hrajete a tvoříte? Potřebujete udělat nějaké tiskoviny, ale nechce se vám platit grafika? V tom případě vyzkoušejte Canvu. Občas jsou chvíle, kdy se profesionál hodí, ale pokud jde například o tvorbu vlastních tiskovin nebo fotek do alba či na blog, stačí nám šikovný program a trocha času. Jedním z programů, kde si můžete s grafikou hrát (a i ve verzi zdarma je hodně na výběr), je Canva. Na Canvu jsem narazila náhodou, od té doby však netvořím nikde jinde. A dnes vám přináším podrobný návod na to, jak s ní můžete pracovat.

Možná tě zaujme: Jak vkládat fotky na Instagram přes PC

Zde všeho nejdřív si musíme otevřít web Canvy. Odkaz najdete ZDE. Po otevření můžeme vidět hlavní stránku, kde se musíme zaregistrovat. Pokud se vám nechce složitě vypisovat email apod., jde to udělat například přes Facebook.

Poté, co se přihlásíte, můžete vidět své uživatelské prostředí. V levém panelu najdete kolonku Všechny vaše návrhy, kde můžete vidět vše, co jste již navrhli. V tuto dobu bude tato stránka prázdná. Nás ale zajímá kolonka vytvořit nový návrh. Klikneme na něj. V případě, kdy zjišťujete, zda jde vytvořit konkrétní věc, můžete využít lupu pro hledání.

Po kliknutí na Vytvořit návrh se nám otevře nabídka grafiky, kterou lze v Canvě vytvářet. Na ukázku jsem vám vybrala například skupinku sociální sítě a dokumenty. Ve všem typům grafiky, které v Canvě najdete přednastaveny, jsou k dispozici i šablony. Ty se hodí, pokud nejste kreativní.

Jestliže si chcete udělat grafiku „na míru“ s vlastními rozměry, můžete si je zadat do pole k tomu určenému.

Poté, co si otevřete typ grafiky, který chcete vytvářet, otevře se vám editor. Po levé straně jsou pomůcky, s nimiž můžeme pracovat, vpravo vidíme, co jsme doposud vytvořili. A nyní se podíváme podrobněji na levou lištu.

Jako první si můžeme všimnout šablon, které jsou předvytvořeny. Pokud chcete, můžete je použít. Jen si změníte fotky, text apod. Můžete vidět na fotografii nahoře. Dále je zde pak ikonka fotek, kde si můžete zadat název toho, co hledáte. A Canva vám pak najde, co jste hledali. U všech ikonek Canva hledá jak free, tak i placené věci.

Další ikonkou jsou prvky. Zde najdete rámečky, mřížky, geometrické tvary, drobné ilustrace apod. V případě, kdy chcete, aby měl prvek jinou barvu, stačí na prvek kliknout, poté, co jej máte v editoru napravo a nahoře se vám ukáže čtvereček aktuální barvy, kde můžete barvu měnit. Zmenšování a zvětšování funguje stejně jako ve Wordu. Výhodu vidím v mřížkách,které se vám objeví na ploše ve chvíli, kdy budete s jakýmkoliv prvkem, fotkou i textem pohybovat. Díky tomu můžete mít cokoliv přehledně na středu nebo zarovnané atd.

Co se týče text, můžete si opět vybírat s předdefinovaných textových polí. Nebo můžete kliknout na ikonku Přidat textové pole. Po kliknutí na text můžete měnit tloušťku textu, ale i velikost a typ fontu.

Dalším prvkem je pozadí. Myslím si, že je na každém z nás, jaké se nám líbí.

Poslední pole, které potřebujeme, jsou Nahrané obrázky. Zde si můžeme nahrávat jakékoliv fotografie z počítače.

A nyní k samotnému návrhu. Já se rozhodla pro vytvoření jednoduchého náhledového obrázku na blog. Jako první jsem si vybrala pozadí (ke konci jsem jej ještě měnila).

Nyní jsem si otevřela ikonku prvků a přidala čtverec, který jsem zvětšila na obdélník.

Protože jsem chtěla, aby byl tento obdélník lehce průhledný, nastavila jsem si to. Najdete vedle pozice na horní liště.

Dále jsem šla přidat text, zde vidíte, jak lze měnit font apod.

Horní lišta se neustále mění podle toho, co přidáváte. Ve chvíli, kdy jsem přidávala text, jsem mohla upravovat text samotný. Dále můžu měnit vzdálenost mezi jednotlivými písmeny, kopírovat prvky, seskupit je, abych nemusela hýbat jen s textem, ale i celým obdélníkem. Ocenit můžete i pozici, kdy můžete měnit, jaké prvky budou více vzadu a jaké vepředu.

A jako poslední přichází na řadu uložení. Canva automaticky všechny vaše návrhy ukládá k sobě, ale jistě si chcete svůj návrh stáhnout i do počítače. U ikonky stáhnout si můžete vybrat i formát, který vám bude vyhovovat. Při tvorbě diáře například zvolíte .PDF pro tisk.

Pracujete v Canvě? Nebo používáte jiný program – webovou stránku na úpravy?

3 Comments

  1. Zdeňka Nováčková

    Dobrý den, děkuji za návod. Jsem naprostý grafický amatér, začala jsem pracovat na sociálních sítích – reklamy etc., takže jsem začala jednoduchou grafiku potřebovat. Canva je super. Jen jsem zatím nepřišla na to, na co je ta ikonka „váleček“ (tedy vypadá to jako váleček na malování) a vybíhá u toho kopírovat styl. Poradíte mi?

    1. Admin

      Dobrý den, já ten „váleček“ používám tak, že když mám třeba víc stránek a chci je mít v podobném stylu (například mám na grafice, co tvořím, různě rozvržené věci a chci je zkopírovat ve stejném rozložení), tak kliknu na ten váleček „zatáhnu“ vše, co potřebuji zkopírovat a pak dám jen ctrl c a ctrl v. Přirovnala bych to k tomu, když označujete text ve wordu třeba.. Prostě abych nemusela označovat každý obrázek a kousek textu, když to jde označit vše najednou. Možná to má více využití, ale já znám tohle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *