Výhody a nevýhody blogu ve WordPress

Výhody a nevýhody blogu ve WordPress

Na Facebooku si v blogerských skupinách dost často všímám toho, že zde spousta lidí řeší, jaké platformy jsou na blogování nejvhodnější. V těchto skupinkách je spousta těch, kteří dříve blogovali přes obyčejný blog.cz, ten už byl ale zrušen. Pak jsou zde uživatelé blogů postavených za pomoci Webnode, Wixu (reklama na něj vyskočila na YouTube snad každému). A v neposlední řadě je zde většina uživatelů Bloggeru (od Googlu) a lidé používající WordPress. A právě poslednímu zmíněnému se dnes budu věnovat. Jaké výhody má tento oblíbený redakční systém? A má i nějaké nevýhody?

WordPress
Zdroj: pexels.com

Já sama jsem za dobu svého blogování vyzkoušela vše možné. Začínala jsem na blog.cz, tam jsem ale po asi roce skončila. Nejen, že jsem tam nemohla vytvořit blog, ktré by vypadal podle mých představ, ale navíc se mi dost často stávalo, že se mi něco neuložilo a několikahodinová práce pak byla pryč. Pak jsem zkoušela i Wix (ten jsem nakonec ani nepoužívala), Webnode, plus několik dalších platforem, jejichž jména si už ani nepamatuju. Nakonec jsem se na dva roky usadila u WordPressu, ale ne u redakčního systému wordpress.org, ale u wordpress.com – tyto dvě platformy jsou hodně podobné, ale přeci se liší. O rozdílech mezi nimi však budu mluvit jindy. Po čase jsem tedy přešla na wordpress.org, kde jsem až do nynějška. Je v něm udělaný nejen tento blog, ale také mé pracovní portfolio. A jaké výhody a nevýhody WordPress má?

Možná tě bude zajímat: Plánovací inspirace

WordPress – výhody

 1. I když vás bude blog s vlastní doménou a kvalitním hostingem něco stát, WordPress jako takový je zdarma. Stačí jej nainstalovat – u spousty hostingových společností k tomu stačí jedno kliknutí.
 2. Je jen na vás, jak se bude váš blog jmenovat. Bude vytvořen na doméně druhého řádu a bude v podobě (www.vasedomena.cz), nikoliv (www.vasedomena.nazevplatvormy.cz). Sice si budete muset za doménu s hostingem zaplatit, ale jde o pár stovek za rok.
 3. Obsah můžete menit snadno – redakční systém je spolehlivý, ale taky přehledný.
 4. Vývojářská komunita je rozsáhlá. Díky tomu si můžete stáhnout spoustu užitečných pluginů, které jsou často zdarma.
 5. Na WordPressu postavíte nejen blog, ale klidně i firemní webové stránky, portfolio či e-shop.
 6. WordPress je velmi populární po celém světě, proto spousta nástrojů třetích stran nabízí možnost integrace s WordPressem. Například oficiální pluginy od Facebooku, Googlu, Instagramu.
 7. Jak jsem již říkala, WordPress je zdarma a nabízí vám maximální kontrolu nad vaším webem či blogem. Nejste nijak vázaní k hostingové společnosti, obsah patří vám. Pro porovnání – obsah na Bloggeru patří primárně Googlu. Když se něco rozhodne smazat, nic s tím něuděláte.
 8. Můžete si vybírat ze spousty hezkých šablon, co se designu týče. I když jsou ty nejlepší placené, je zde i spousta těch, které vypadají skvěle a jsou zdarma.
 9. Responzivní zobrazení stránek je u WordPressu samozřejmostí.
 10. Stačí vám dodržet poměrně jednoduchá pravidla a stanete se viditelnými pro vyhledávače, Používejte k tomu určené nástroje pro SEO.
 11. Váš blog nebudou hyzdit žádné cizí reklamy. Pokud tam nějaké budou, tak jen ty, které tam sami nastavíte a budete z nich moct vydělávat.
WordPress
Zdroj: pexels.com

A nevýhody?

 1. Webů na WordPressu je spousta – ve chvíli, kdy vznikne nějaká díra v bezpečnosti, jsou první na řadě weby, které nejsou pravidelně aktualizované a dostatečně chráněné.
 2. Pluginy, které si můžete nainstalovat, jsou skvělé. Máte tolik možností. Nesmíte to s nimi však přehnat, jinak si web můžete úplně rozhodit, případně se bude načítat extrémně pomalu – tady záleží ale i na kvalitě hostingu.
 3. Pro někoho může být složitý, i když není těžké se v něm vyznat, případně je na internetu spousta profíků, případně najdete různé návody.

Výhod a nevýhod WordPressu je jistě víc, tohle jsou ale ty, na které si vzpomenu rovnou. Na čem běží váš blog? Máte WordPress, nebo používáte něco jiného? Jaké výhody a nevýhody jste vypozorovali?

One comment

 1. Pamatuji si, že úplně první blog jsem měla na blog.cz, který už teď nefunguje. Pak jsem nějaký čas blog nepsala, ale pak mě to zase chytlo. Vytvořila jsem blog na Bloggeru, kde jsem nějakou dobu setrvala. Pak jsem si ale hodně s kamarádem začala psát, že má svůj blog postavený na WordPressu a tak jsem ho zkoumala víc a víc, až jsem nakonec blog přesunula sem. Přiznám se, že ze začátku to bylo pro mě vše takové složité, zařídit doménu, webhosting a vše okolo, ale jsem ráda, že jsem takový krok udělala. S WP mi chvilku trvalo než jsem pochopila co a jak a trochu se zorientovala oproti Bloggeru. Líbí se mi možnost různých pluginů, které si zde mohu nainstalovat. Na Bloggeru bohužel taková možnost nebyla 🙂.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *